Kruhová zářivka – významný estetický prvek a zdroj světla

Posted on 18. 5. 2019 in Elektro by

Středověk se vyznačoval některými typickými znaky a jedním z nich byl velmi omezený technický vývoj. Lidé byli závislí na čistě přírodních zdrojích v nezměněné podobě a je až s podivem, že plamen ohně v podobě knotů svíček, loučí a petrolejových lamp vládl světu po dlouhá staletí. Teprve objev elektrického proudu a průmyslová revoluce změnily lidský život k nepoznání.
První elektrické žárovky se lidé dočkali v roce 1881, již za pár let se průmyslová výroba skleněných baněk s wolframovým vláknem rozjela na plné obrátky a tento světelný zdroj vládl světu déle než jedno celé století. Souběžně s touto osvědčenou technologií se ve vývojových dílnách začaly rodit v principu odlišné zářivkové trubice. Zatímco sláva starých „Edisonek“ již pohasla, zářivky se dočkaly vrcholu své slávy teprve nedávno.

osvětlená kuchyně

Zájem o kompaktní a lineární zářivky roste

V dnešní době digitalizace, miniaturizace a rychlého nástupu polovodičů v podobě LED diod se zdá, že o zářivkové osvětlení klesá zájem, ale to je jen zdánlivý jev. Současné technologické postupy odstranily staré neduhy v podobě ostrého nepříjemného světla, krátké životnosti závislé na počtu sepnutí a nedostatečného výběru světelného odstínu a úspěšně konkurují LED diodovým žárovkám.
Rozmanité tvary – vyrábí se v mnoha různých tvarových variantách, které jsou vhodné i jako dekorativní osvětlení. Oblíbené jsou zejména kruhové zářivky lightpark.cz vhodné jak pro pracoviště – psací stoly a kanceláře, tak i pro intimní svítidla v teplém barevném odstínu.

spirála zářivky

Příjemné barevné podání – dnes není problém vytvořit luminiscenční vrstvu, aby odrážela požadovaný barevný odstín, podstatnou výhodou této technologie je především vnímání světelného záření lidským zrakem. Je známo, že je tento zdroj dokonce příjemnější než u LED diod, které pracují na jiném principu.
Dlouhá životnost a nízká spotřeba energie – životnost se dnes pohybuje řádově v desítkách tisíc hodin provozu a spotřeba elektřiny je velice nízká, mnohonásobně nižší než u vláknových žárovek.