Písková filtrace v bazénech se osvědčila již před mnoha lety. Využívá se k tomu speciálně upravený křemičitý písek, jehož zrnka mají ostré hrany a jsou všechna přibližně stejné velikosti, například se jedná o frakci mezi 0,6 až 1,2 mm. Bazénová voda protéká skrze filtrační nádobu a drobné nečistoty se zachytávají mezi jednotlivými zrnky, načež pak stačí filtrační písek propláchnout a „jede se dál“. Takto to spolehlivě funguje několik měsíců, zpravidla jednu až dvě koupací sezóny, dokud se ostré hrany zrnek neobrousí. Jakmile písek do pískové filtrace ztratí svou původní schopnost filtrace, musí se vyměnit za nový. A to je zároveň vhodná chvíle zamyslet se nad tím, zda by jej nebylo možné ještě nějak využít.
Je docela škoda vyhazovat takový zdravotně zcela nezávadný a navíc na dotek příjemný materiál. Možná vám bude inspirací následující nápad: V současné době se v naší zemi budují bosonohé stezky a jsou i lidé (dokonce existuje i nezisková organizace), kteří se zabývají bosonohou turistikou. Chůze naboso je velmi zdravá, podporuje se tím přirozená příčná i podélná klenba chodidla, působí to jako prevence ploché nohy, chůze naboso bývá příjemná a skrze mnoho citlivých nervových zakončení máme k dispozici perfektní hmatový orgán. Můžeme si tak dopřát mnoho slasti, ostatně v podobném duchu se to odvíjí na reflexních masážích chodidel.
Až tedy budete nahrazovat starý filtrační písek novým, mohli byste si na zahradě vymezit určitý prostor a ten zasvětit bosonohé turistice. Písek poslouží jako základní médium, které doplníte většími oblázky, dřevěnými úlomky, gumovými či plastovými kuličkami, šiškami stromů atp. Na takovém povrchu lze našlapovat po celý rok, i v zimě, pokud nenapadne sníh nebo stezka není potažená námrazou. Prospěje to dospělým i dětem a může to být vhodným zpestřením i pro vaši návštěvu.