Šití

Kdysi bylo normální, že jste si nechali něco ušít, protože nebylo vůbec dostatek oblečení, a navíc se ani třeba neprodávalo to, co jste chtěli. Byly také různé kupony a podobně, za které jste si mohli oblečení, které se zrovna nosilo, koupit. Někteří však takoví šťastlivci nebyli a takové kupony neměli, a tak si museli nechat něco podobného ušít od někoho, kdo šít uměl nebo přímo u někoho, kdo se šitím živil, což samozřejmě bylo dražší. Většinou ale v domácnosti či v rodině alespoň jeden člověk šít uměl, protože hodně letěla škola šití, a tak bylo hodně lidí, většinou mladých žen, které uměly velmi dobře šít a když jste jim ukázali nějaký model, za pár dní jste ho měli ušitý.

látky

Látek bylo dost a mohli jste si sehnat prakticky jakoukoliv látku, kterou jste chtěli, nebo přesně tu, ze které byl oblečení na obrázku, vše jste předali tomu danému zručnému člověku a on vám ušil to, na co jste si vzpomněli za pár dní. Mohli jste tak nosit to, co zrovna letělo bez toho, aniž byste museli mít kupony do obchodů, kde se tyto věci prodávaly. Všechny kousky tak byly velmi originální a moderní, což v dnešní době moc neznáme. Jdeme do obchodu, kde je hodně kusů stejného oblečení, navíc i když je oblečení od jiné značky, vypadá úplně stejně, a proto nám přijde, že všichni nosíme to stejné.

šití

Dříve tolik oblečení v obchodech nebylo a byl ho nedostatek, proto si lidé nechali oblečení šít, jak už jsme zmiňovali výše. Všichni teda nosili úplně originální kousky, nebo alespoň ti, kteří si oblečení nechávali šít. Nebylo to zas tak drahé, jak je to dnes, protože to dělal každý druhý a většinou jste opravdu narazili na někoho, kdo vám to, co jste chtěli, ušil. Na světě bylo hodně šikovných a zručných lidí. V galanterii jste si koupili látku, a to úplně jakoukoliv, třeba i krajky prima-obchod.cz a mohli jste si tak nechat ušít třeba svatební šaty, ale i plno dalšího.