Vše co potřebujete vědět o kakau

Posted on in Ženy by

Celý název kakaovníku je: Theobroma cacao

V překladu to znamená „pokrm bohů“. Už toto označení mluví za vše. Surové kakao konzumovali lidé již před 1000 let před naším letopočtem. Je totiž plné zdravých ingrediencí. Pro zajímavost: 100g čistého kakaového prášku obsahuje 160mg vápníku, který je tolik důležitý pro naše kosti a zuby.

Na dobrou náladu

Další významnou složka kakaa je theobromin, což je skvělý prostředek na zlepšení nálady. 

pohár

Mimo jiné má:

  • stimulační účinek
  • podporuje krevní oběh
  • podpůrně působí i hořčík a tryptofan. Tato kombinace vám zajistí lepší spánek, zmírní bolest hlavy, sníží úzkost a deprese a pomůže udržet zdravou váhu. 

Více železa, než špenát

Kakaový prášek zbavený oleje obsahuje mnohonásobně více železa, než například špenát. Aby se železo z kakaa lépe vstřebávalo, kombinujte ho s potravinami bohatými na vitamín C.

Výhody surového kakaa

Surové kakao má lehce nahořklou chuť na kterou si pravděpodobně budete muset zvyknout. Obzvlášť jste-li zvyklá na přeslazené tabulkové čokolády ze supermarketů. Proč se zaměřit na surové kakao?

  • má vysoký obsah chromu a hořčíku (ochrana proti kardiovaskulárním onemocněním)
  • obsahuje flavanoly (ty snižují krevní tlak a cholesterol)

Tip: do misky s jogurtem nasypte hrst kakaové drtě

dort

Potrava pro mozek

Potřebujete se soustředit na odpolední poradu? Tak vtom případě si ráno připravte smoothie s lžičkou nepraženého kakaového prášku. Díky obsahu flavanolů se váš mozek bude lépe zásobovat kyslíkem. Obtížné úkoly tak pro vás nebudou žádný problém.

Kakao v kosmetice

Kakao nemusíme jen konzumovat. Skvělých účinků dosahuje také v kosmetice. Éterický olej kakao je velmi ceněný v kosmetickém průmyslu. Je to z důvodu, že má velmi dobré schopnosti ozdravení poraněné pokožky a stimuluje její regeneraci.

Tip: hledejte produkty osobní péče jako například tělová másla nebo výživné balzámy na rty