Dýchejte nezávadný vzduch

Doba covidu nás naučila skloňovat slovo dezinfekce ve všech pádech, ale ona dezinfekce je mnohem širší pojem, než si stále umývat ruce.

Dezinfikovat společné prostory v práci, kuchyňky a prostory WC je samozřejmě důležité, ale na co se občas zapomíná, je např. dezinfekce klimatizace. I klimatizace ve vašem autě má nárok na občasnou dezinfekci, ale co taková vzduchotechnika ve vlaku či autobuse? Dopravní prostředky jsou často nacpané k prasknutí lidmi jedoucími do práce či z práce a v podzimním a zimním období tam každý kýchá a pčiká a v létě se tam naopak všichni potí. To se do klimatizace dostanou všechny možné viry a bacily, které si jen umíte představit. Přeprava v takovém dopravním prostředku je poté skutečným hazardováním se zdravím.

vzduchotechnika

Je však řada firem, které se dezinfekcí vzduchotechniky zabývají. Dopravní podniky mají za povinnost dezinfekci pravidelně provádět, ale co třeba váš panelový dům? Máte společnou vzduchotechniku pro odsávání výparů a pachů z domácností? A víte, co všechno se v ní může usadit? Pouhé čištění zajistí, že ve vzduchotechnice nebudou žádné překážky, jako např. uhynulý pták, ale pro zaručení zdraví to nestačí, je třeba občas provést i dezinfekci celé vzduchotechnické soustavy.

vzduchotechnika

Bydlíte-li v panelovém domě, tak dům má buď svého majitele, nebo máte založené Společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud se ve vašem domě dlouho http://www.phil.muni.cz/journals/index.php/proinflow/article/view/783 nečistila vzduchotechnika, měli byste na to při domovní schůzi upozornit a o vyčištění požádat. Je to v zájmu vašeho zdraví, protože ve vzduchotechnice mají viry a bakterie ideální prostředí pro své šíření. Vlhko a teplo napomáhá i plísním. Nejde pouze o viry covidu, ale i řada alergií může být způsobená dlouho nečištěnou, nevydezinfikovanou vzduchotechnikou. Možná chodíte k alergologovi a stále hledáte příčinu svých problémů, ale někdy jsou příčiny jednodušší než si myslíme.