Solární plachta na bazén přináší do vašeho rozpočtu nemalé úspory

Posted on in Nákupy by

Solární plachta na bazén vám může připadat jako velmi vznešené téma, ale ve skutečnosti má ryze praktický význam. A dokonce takový, o jehož důležitosti mnozí lidé nemají ani tušení a nikdy o něm nepřemýšleli.

Že plachta na hladině bazénu chrání nádrž před spadem nečistot, je celkem jasné a pochopitelné. Pochopitelné je i to, že plachta funguje jako izolant, a že brzdí rychlost ochlazování vody, takže jí udrží v nádrži déle teplou. Ale ten zásadní význam, který šetří vaši peněženku, je poměrně nenápadný.

Kolik vody se odpaří z vašeho bazénu

Máte přehled o cenách vodného a stočného? Pokud ano, tak nám dáte za pravdu, že to bude něco kolem stokoruny za obě položky současně pro jeden kubík vody. Zdánlivě banalita, tisíc litrů za sto korun vám může připadat nezajímavé. Ale vezměte si spolu s námi kalkulačku a začněte počítat:

plavkyně v bazénu

Za jediný den se z bazénu o ploše 30 čtverečních metrů odpaří přibližně 150 litrů vody, plus mínus deset litrů (dle teploty a vlhkosti vzduchu). To je tedy např. bazén o rozměrech 5 x 6 metrů. Pro usnadnění výpočtu budeme uvažovat velmi rozšířené zahradní nadzemní bazény o průměru 4 metry, tedy s plochou cca 12 čtverečních metrů. Zde se za den v přepočtu odpaří přibližně 60 litrů vody.

voda v bazénu

Jestliže tento bazén ponecháte odkrytý po celou dobu koupací sezóny, např. 5 měsíců, vypaří se za tuto dobu z nádrže 9 kubíků vody. Pokud toto zopakujete tři roky po sobě, vyhodíte doslova oknem necelé dva tisíce korun, takže pokud si od této částky odečtete cenu solární plachty na bazén, vyjde vám ne zrovna zanedbatelná finanční úspora . A když si k ní připočítáte úsporu za bazénovou chemii a filtrování vody vzhledem k tomu, že plachta zabrání dopadání prachu a dalších nečistot na hladinu, plus úsporu za vytápění bazénu, zjistíte, jak užitečné příslušenství jste si to vlastně koupili.